Żaden tłusty czwartek mi nie podskoczy – TIR

Czy w tak „tłusto - słodki" dzień
można mieć piękną gilkemię?

Można 🙃. Kiedy wieczorem spojrzałam na wykres czasu w zakresie moich cukrów (czyli tzw. TIR – z ang. time in range), to oczom uwierzyć nie mogłam.

99 % w glikemii w zakresie!

I to w tłusty czwartek, gdzie na naszych stołach królują pączki A pączek nie należy do najłatwiejszych posiłków do wyliczenia dla cukrzyka. I jest sporo cukru w nim (przynajmniej dla większości tych kupnych, nawalonych od brzegu do brzegu lukrem, czekoladą, bakaliami) i jest mnóstwo tłuszczu. A tłuszcz rozkłada się długo w naszym organizmie i wyrzut cukru do ponad 200 mg/dl może nastąpić dopiero po kilku godzinach. Oczywiście zakładając, że wstrzykujemy normalny bolus prosty czy to na pompach, czy na penach. A tu proszę taki wynik „wykręciłam”.

Można? Można 😜. Choć trochę Was „podpuszczam” z tym pączkiem, ale o tym za chwilę.

TIR (z ang. time in range) -
czas w zakresie

Bardzo dobry czas w zakresie dla cukrzyka to: 

 • przedział 70 mg/dl – 180 mg/dl
 • w ciągu doby w tym zakresie powinniśmy się mieścić minimum 70 % czasu by uniknąć ciężkich powikłań cukrzycowych 
 • dla zaawansowanego leczenia z system ciągłego monitoringu glikemii, można osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, powyżej 80%, a nawet 90%. To już dla tych „wyjadaczy cukrzycowych”, ale nie pod względem wyjadanych posiłków, tylko dbających i świadomie „walczących” o swoje zdrowie. Bo cukrzyca to taka walka – 24/h.

Mój średni zakres cukrów dla pompy 640g z 30 dni to ok. 82% – 88%. Także nigdy nie zaliczałam się do grupy mega prowadzących się. Mam swoje „grzeszki”. Ale też bez przesady mili Państwo. Takie cukry są bardzo dobre, nawet i dla osób, które wykręcają wyniki powyżej 70%. Brawo Wy! Mój zakres na pompie 780g powinien wykręcić jeszcze lepszy wynik, ale nie o niego walczę, bo nigdy nie spinałam pośladków na jak najlepszy wynik, a o komfort życia cukrzyka. I po 2 tygodniach bycia na pompie 780g widzę, że jest dużo lepiej. Na pewno pod kątem przespanych nocy, o czym poczytacie tutaj:

Pączek i tłusty czwartek
jako wyzwanie dla cukrzyka

Brawo dla osób, które zauważyły pistacje na drugim planie zdjęcia głównego tego wpisu 😋. To był mój tłusty czwartek – ja nie jestem miłośniczką pączków, dlatego zjadłam tylko kilka gryzów z tej bomby kalorycznej. I wybrałam tę część z czekoladą i na dodatek tą ze środka z budyniem. Mąż musiał się zadowolić tylko częścią tej najlepszej części pączka + pozostałą resztą. Choć i tak był szczęśliwy, że dostał od kochanej żony pączusia, która specjalnie dla niego pojechała, kupiła i podstawiła pod nos. Tak, to byłam ja sama 😆.

I co bardzo ważne nawet na te 2-3 gryzy podałam i wpisałam do pompy 780g, że zjadłam 0,8 WW. To bardzo ważne, by wpisywać do pompy każdy zjedzony posiłek. I miałam już w tym czasie aktywną insulinę i dość niski cukier, więc pompa mi tych bolusów tyle nie podała (podała tylko 0,3 jednostki), ale pamiętajmy by wszystko zapisywać. W końcu cukier po tych gryzach jakoś musiał podskoczyć i pompa powinna wiedzieć, od czego tak się stało.

A dzień obfitował w 2 treningi:

 • ostrą pół godzinną tempówką na trenażerze 🚲
 • 2 godzinnym treningiem ping-ponga 🏓
TIR - czas w zakresie - 99% (trening ping-ponga)
TIR - czas w zakresie - 99% (trening ping-ponga)

Swoją drogą, to zbieram dane z różnych z treningów i jak sobie radzę z glikemią w trakcie wysiłku fizycznego. W krótce pojawi się wpis na ten temat i będą różne przykłady:

 • kiedy włączam i wyłączam cel tymczosowy
 • kiedy podaje insulinę do posiłku
 • kiedy dojadam i ile

Także, jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie strategie obrałam, jakie się sprawdzają, a których metod w ogóle nie polecam, to zapiszcie się do newslettera. Dam Wam znać, że artykuł już jest. Tym czasem kręcę dalej kilometry 🚴‍♀️ i zbieram dane. 

Życzę Wam dobrych cukrów, jak najdłużej w zakresie docelowym, ale pamiętajcie: bez przesady 😜. Ja wykręciłam 99%, a byłam zupełnie tego nieświadoma, to tylko cyferki. Całe szczęście, że nie miałam 100%, bo jeszcze byłabym skłonna uwierzyć, że wyzdrowiałam w 100% 🤣.

Znajdź inspiracje, motywacje i wsparcie!

*Uwaga ważne!
Kliknij proszę przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres
.
Dbam o swoich odbiorców i zależy mi na osobach, które naprawdę szukają tutaj wiedzy.
Więcej w polityce prywatności.

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Dziękuję, bardzo mnie to cieszy ?, pozdrawiam

 1. Gratuluję. Czytam i czekam na następne opisy. Może w listopadzie się zdecyduję na zakup pompy dla dziecka. Pozdrawiam

  1. Super, dzięki. Na pewno do listopada wiele się rozjaśni i będzie już trochę opinii o tej pompie.

Dodaj komentarz

Zamknij Menu