Każdy cukrzyk marzy o przespanej nocy
Mamy to – spałam całe 7 godzin bez żadnego pik, pik, pik pompy z powiadomieniem o zbliżającej się hiperglikemii (wysokim cukrze), bez hipoglikemii (niedocukrzenia) – cała nocka moja. Już nie pamiętam, kiedy ostatnio przespałam tyle godzin, w „ciągu” (jakkolwiek to zabrzmiało ). Nic mnie nie wybudziło. Cukier przez noc i nad ranem był idealny.
Właśnie tak wyglądała moja nocka. No czyż nie jest BAJKowo?
Bardzo często cukrzycy mają problem z unormowaniem glikemii nocnej. Raz, że cukier dość mocno faluje w nocy i jeżeli nie ma się dobrze ustawionego wlewu podstawowego (czyli tej bazy, która podaje nam pompa przez 24/h insulinę), to cukry mogą być mocno chwiejne. Dla pompy 780g, dla funkcji Smart Guard, automatyczna baza nie jest podawana przez te 24 godziny. W tym systemie pompa decyduje, kiedy ma przerwać i wznowić podarz insuliny. Zobaczycie to na poniższym wykresie. Te różowe słupki to właśnie wlew podstawy. Jak widzicie jest on przerywany (tutaj od godziny 12:00 – 14:00). Dzieje się to właśnie dlatego, że jak sensor wykryje, że cukier zaczyna spadać, to przerywa podaż. Dodatkowo o przerwaniu podaży, może decydować ilość aktywnej insuliny w organizmie, np. podanej do posiłku (symbol żółtych sztućców).
Dobre ustawienie bazy
było dla mnie bardzo trudne
Dotychczas zawsze męczyłam się z glikemią nocną, odkąd pamiętam. Opowiem Wam teraz, jak testowałam przeróżne rozwiązania dla różnych metod leczenia:
- Dla penów, insulinę bazową miałam w miarę dobrą, ale rzadko, budziłam się z ładnym cukrem w okolicach nawet i 120 mg/dl. Przeważnie było to coś ok. 140 mg/dl, a i często zdarzało się ponad 200 mg/dl. Nie mówiąc już o fakcie, że budziły mnie niskie cukry, a ja cała oblana zimnym potem. Pojawiały się też koszmary (sny), dla tych niskich cukrów.
- Dla pompy bez ciągłego monitoringu glikemii to był dopiero koszmar. Robiłam testy bazy. Nie jadałam już dobrze od godziny 17, by nockę móc zacząć z dobrymi cukrami i bez aktywnej insuliny. A później godzina 24:00, 2:00, 3:00, 5:00, 6:00, 7:00, 9:00 pomiar glikemii. Budziłam się przynajmniej 7-8 razy w ciągu nocy, by zmierzyć ten pieprzony cukier i patrzyłam, czy rośnie, czy spada. Horror, bo to nie kończyło się na jednej nocce, dane były przynamniej z 2-3 nocy, a później po wprowadzeniu nowej bazy, kolejne testy.
- Dla pompy z ciągłym monitoringiem glikemii było to mega duże ułatwienie. Prawie 3 lata byłam na pompie MiniMed 640g i sensorach CGM – Enlite. Widziałam na wykresie, jak zachowuję się krzywa i mogłam odpowiednio reagować. Tutaj wprowadzałam poprawki zaraz po jednej dobie, nie czekałam. Minusem tego ciągłego monitoringu było to, że strasznie się męczyłam z pikającą pompą, która mnie wybudzała, jak cukier rósł. Próg miałam ustawiony na 160 mg/dl, także jak pompa zbliżała się do tej glikemii – pikała. Czasem mój kochany mąż mi podawał bolusy korekcyjne. Jaka to była ogromna ulga, jak nie musiałam odklejać oczów i sobie smacznie spałam. Czułam się w pełni obsłużona
. No i mega zaleta tej pompy 640g to zatrzymanie przed niskim cukrem. Przeważnie udało mi się uchronić przed niedocukrzeniem, ale zdarzały się też noce, gdzie kroczyłam wydeptaną ścieżką do kuchni po glukozę. Tak nawiasem mówiąc, dobrze mieć coś pod ręką na nocnej szafeczce, co by tak nie wędrować, jak ja to miałam w zwyczaju robić.
- Dla bazy kaskadowej – tę opcję też wypróbowałam i o ile testy nie trwały długo (2 miesiące – w planach miałam już zakup 780g), tak wydaje się mieć ona dla mnie sens, ponieważ działa na zasadzie rytmu naturalnego człowieka. Poczytajcie i popróbujcie, myślę, że warto. Tutaj pomocna będzie Wam grupa na Facebooku o tej bazie: Terapia Osobistą Pompą Insulinową – Baza Kaskadowa – WSPARCIE.
- Dla systemu zamkniętej pętli dla pompy Minimed 780g nocki zaczynają wyglądać mega fajnie. To dopiero moja 6 dobra na SmartGuard, ale wygląda to mega obiecująco. Sami zobaczcie. Widzicie tą niebieską pionową kreskę na różowej kresce bazy automatycznej? To jest właśnie ten mikrobolusik, tzw. autokorekta (godzina 1:00), który pompa sama podaje, wykrywając wzrost glikemii. Ta autokorekta była naprawdę minimalna 0,1 j, ale była. O godzinie 4 widzicie, że baza automatyczna (różowa linia) na jakieś pół godziny została przerwana. Cukier zaczął wskazywać już 78 mg/dl. Pompa nie poinformowała mnie o tym. Dla tego systemu 780g nie ma zatrzymania przed niskim. To pompa ma mnie przed tym uchronić i sama decyduje czy podawać lub wstrzymać podarz bazy automatycznej. Zatem nie dostałam powiadomienia, że jest zatrzymanie przed niskim i słusznie, bo po co budzić. Poinformowała by mnie natomiast, gdyby cukier spadł i miałabym np. 60mg/dl (czyli już hipoglikemię), wtedy byłby alarm. Nie było niedocukrzenia, cukier dość niski, ale dla mnie ok, więc nie było potrzeby mnie budzić. Dzięki pompa 780g! Oczywiście powiadomienie można ustawić sobie od wyższego zakresu również.
Co zrobić by mieć dobrą
glikemię nocną
Zdradzę Wam kilka wskazówek, jak sobie poradzić z ustawieniem bazy nocnej:
- Podłączcie się, jeżeli macie możliwość do CGM (stały monitoring glikemii) choć na jakiś czas, np. 2 tygodni i uważnie poobserwujcie, jak zachowują się te trendy, gdzie są spadki, od której godziny cukier zaczyna rosnąć. Przeważnie może być to nad ranem, gdzie budzą nam się wszystkie hormony.
- Unikajcie ciężkostrawnych posiłków, z dużą ilością WBT (wymienników białkowo tłuszczowych). Jeżeli dobrze sobie radzicie z bolusami przedłużonymi/złożonymi (dla pompy 640g), to nie widzę problemu. Ale żeby nie było, że zjecie „ciężką” kolacje o 21:00, a później o 1:00 w nocy cukier zaczyna rosnąć. Jeszcze pal licho, jak macie monitoring glikemii, to dostaniecie powiadomienie o wzroście cukru. Niestety brak takiego powiadomienia, może skutkować pobudką z cukrem 300 mg/dl. Dla pompy 780g będzie trochę łatwiej z WBT. Dla funkcji SmartGuard, pompa powinna sobie sama poradzić z takimi posiłkami, mającymi więcej WBT . Ja widzę po sobie, że jak wchodzę w noc bez aktywnej insuliny, z wyrównanym cukrem do 140 mg/dl, to jestem w stanie wykryć, co dzieje się z moją bazą. Dotyczyło to jednak 640g, teraz mam już automat, który większość powinien za mnie robić. Ale uwaga – nie zrobić wszystkiego, to tylko algorytmy. Pomagają, ale nie zrobią wszystkiego za nas.
- Uwaga na hipoglikemie nocne. Czasem po takich mocnych spadkach istnieje ryzyko, że cukier Wam wybije kilka godzin później. I mimo, że teoretycznie przyjęliście glukozę tylko na podratowanie cukru, to np. po 2 godzinach cukier może Wam wywalić w kosmos. Ja tak czasem mam, dlatego warto skontrolować taką glikemię 2-3 godziny po takim spadku.
- Testujcie, testujcie testujcie. Bazę wymaga czasem modyfikacji. W końcu w różnych okresach życia jesteśmy, różnie żyjemy.
- Nie bójcie się zmian, ta choroba to taki trochę żywy organizm, więc trzeba nauczyć się go słuchać, co on od nas chce.
- Bądźcie cierpliwi w ustawianiu bazy- ta choroba wymaga od nas akurat sporo w tej dziedzinie. „Nie od razu Rzym zbudowali.”
Nadzieja na przespane noce
To właśnie głównie ze względu na przespanie nocek zdecydowałam się na zmianę pompy i inwestycję w swoje zdrowie i swój komfort życia. Wiadomo, że jest to wielki wydatek i nie każdego będzie stać na taki luksus. Ale pamiętam moją ogromną frustrację, gdzie niemal że codziennie coś mi pikało w nocy. To jest okropne, a jak człowiek się nakręci, to problem urasta do rangi nie wiadomo jakiej. Wiadomo, że da się przyzwyczaić do wszystkiego, z wieloma rzeczami pogodzić i znaleźć kompromis. Ja jestem mega pozytywnie zaskoczona, jak dobrze pompa radzi sobie z podawaniem insuliny w nocy. To póki co kilka nocek, ale zapowiada się naprawdę bardzo obiecująco.
A jakie są Wasze sposoby na ogarniecie bazy nocnej? Jestem ciekawa – zostawcie komentarz.
Jeżeli chcecie dowiadywać się o kolejnych moich BAJKcukrzycOWYch dniach z tą pompą i radzeniem sobie z tą chorobą, to zapraszam Was do zapisu do newslettera. Mam nadzieję, że treścią artykułów Wam pomogę. I nie tylko chodzi o to, czy jestem za tym systemem zamkniętej pętli na pompie 780g, tylko ogólnie, jak cukrzycy radzą sobie z tą chorobą.
Marcin Konik
6 Lut 2021Sztosik ? jaka insulina w 780g?
BAJKcukrzycOWO
7 Lut 2021? – ja mam insulinę Fiasp i jestem z niej zadowolona.