Ile kosztuje utrzymanie pompy 780g na miesiąc?

Tak, to nadal są jakieś żarty

800 zł miesięcznie dla 26+
300 zł dla wieku poniżej 26

Smutna rzeczywistość cukrzyków, towar luksusowy, koszty, na które się nie zgadzam, a jednocześnie są dla mnie ratunkiem, by żyło mi się lepiej i nie miała powikłań cukrzycowych. Niestety dla wielu rodzin koszt zakupu pompy (ok. 20000 tys. zł w zależności od wersji) i osprzętu (800 zł dla osób 26+) jest nie do przeskoczenia. Więcej o ofercie na pompę 780g można doczytać w osobnym artykule:

Tabela z kosztami

Koszty, jakie tutaj zestawiłam, są podane na maj 2021 roku (mogą one się zmieniać ze względu na zapotrzebowanie na insulinę itp.) Celowo podzieliłam je na osoby poniżej i po 26 roku życia (państwo w różnym stopniu wspiera cukrzyków właśnie na ten podział wiekowy)

Miesięczne utrzymanie pompy

Osprzęt (wkłucia, sensory do CGM, zbiorniczki, insulina, paski itp.):

 • osoby poniżej 26 roku życia = 286,50 zł. Z ceną pompy (koszt pompy 4 letniej / na miesiące) = 733,50 (wsparcie NFZ 973 zł)
 • osoby po 26 roku życia 796,50 zł. Z ceną pompy (koszt pompy 4 letniej / na miesiące) = 1326,50 zł (wsparcie NFZ 405,50 zł)

Roczne utrzymanie pompy

 • osoby poniżej 26 roku życia = 3438 zł. Z ceną pompy (koszt pompy 4 letniej / na miesiące) = 8802 
 • osoby po 26 roku życia 4779 zł. Z ceną pompy (koszt pompy 4 letniej / na miesiące) = 15422 zł
Sensor Guardian 3 - do ciągłego monitoringu glikemii (koszt 1 sztuki -150 zł na 7 dni)
Sensor Guardian 3 - do ciągłego monitoringu glikemii (koszt 1 sztuki -150 zł na 7 dni)

Moja opinia

16 lutego 2020 r. pisałam na blogu podobny artykuł dla kosztów leczenia na pompie 640g (link znajdziecie tutaj: Cukrzyca tylko dla bogatych). Dziś, pisząc ten artykuł o kosztach dla pompy 780g, towarzyszą mi dokładnie te same emocje: wściekłość, złość, frustrację, niesprawiedliwość i smutek 😞. Nadal od roku w kwestii dofinansowania nic się nie zmieniło przez polskie państwo. Niestety osoby po 26 roku życia często nie mają możliwości finansowych, by pozwolić sobie na zakup pompy, a co dopiero mówić o jej miesięcznym utrzymaniu.

Czy służba zdrowia nie rozumie, że leczenie powikłań cukrzycowych jest o wiele droższe niż koszt jego zapobiegania? Oczywiście jestem też za tym, aby dofinansowania były przede wszystkim dla osób, które chcą się leczyć (tak właśnie jest w niektórych państwach). Mam tu na myśli osoby, których zdrowie i życie jest na tyle ważne, że chcą podjąć tę walkę i korzystać świadomie z nowoczesnych możliwości medycyny. Nie każdy cukrzyk chce się dobrze prowadzić. Czasem brakuje siły, nadziei, wiary, że może być lepiej, że pomimo niełatwej choroby, jaką jest cukrzyca typ 1, można żyć „lżej”. To bardzo smutne i rzeczywiste, że dziś przede wszystkim głównym problemem jest fakt, że nas cukrzyków na takie leczenie po prostu nie stać.

Apele, wnioski, a ile ich już było? A będzie z pewnością więcej. Ja na pewno będę chciała też walczyć nie tylko o dobre życie nas cukrzyków, ale ich rodzin, których ten problem dotyka również w bardzo dużym stopniu.

POLSKO SŁUŻBO ZDROWIA - GDZIE JESTEŚ DO LICHA !!!

Znajdź inspiracje, motywacje i wsparcie!

*Uwaga ważne!
Kliknij proszę przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres
.
Dbam o swoich odbiorców i zależy mi na osobach, które naprawdę szukają tutaj wiedzy.
Więcej w polityce prywatności.

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Ile lat taka pompa jest w stanie wytrzymać? Rozumie że gwarancja ma 4 lata, ale czy posłuży 8?

  Czy pompę trzeba kalibrować 3 razy dziennie? Pomiar cukru w pompie jest z krwi czy płynu śródtkankowego?

  Mam libre i zastanawiam się czy nie dorzucić tych 300 zł. Czy warto?

  Będę wdzięczny za odpowiedz 🙂 pozdrawiam !

  1. Już pomagam – osobiście nie wiem, czy starczy ta pompa na 8 lat. Bardzo często dochodzi do pęknięć obudowy, klawiszy (traci się wodoszczelność), poza tym wyskakują różne błędy np. nr 15 i wtedy zalecenia z Medtronica są takie, aby ją wymienić na gwarancji. Proszę pamiętać, że pompa jest dopiero od 2021 na naszym rynku i nikt nie ma badań ile ona posłuży. Co do kalibracji to teoretycznie trzeba co 12 godzin kalibrować (sensor Guardian 3), a teorii czasem robię to częściej. Na rynek ma też wejść Guardian 4 i ma być mniej tych kalibracji. Ale nikt jeszcze nic nie wiem, kiedy to będzie. Podsumowując: są plusy i minusy tej pompy. Dla mnie ten automat i tak jest dużym przeskokiem na plus w porównaniu z leczeniem na pompie 640g. Choć nie powiem, bo też czasem się denerwuję na działanie tej pompy 780g. Ogólnie większość czasu jestem zadowolona.

   1. Bardzo dziękuje za informacje. Choruje już ponad 20 lat, i pompę miałem około 2 lat w 2006 roku. Przeskok jest niesamowity. Odstraszają mnie trzy rzeczy: 1) pudełeczko które trzeba nosić z 2 wkłuciami, 2) cena osprzętu (bo pompa jednorazowo do przeżycia -chociaż jest droga) 3) kalibracja – zawsze miałem problem z regularnością mierzenia poziomu cukru. Stąd Libra.

    Myślę że narazie się wstrzymam z pompa, peny nie są dla mnie upierdliwe, a jednak wysiłek dla tych 3 punktów powyżej może mnie „przygnieść”

    Pozdrawiam!

    1. Rozumiem. Znam osoby, które bardzo dobrze sobie radzą na penach. Jeśli cukry są ładne (mało wahań w ciągu dnia, ładne profile w ciągu nocy), to jak najbardziej jest to ok. Choć dla mnie, mimo Twoich 3 punktów, z którymi się w pełni zgadzam, to jednak bilans zysków jest nieco większy. Powodzenia i czekamy na jeszcze lepsze i przede wszystkim “tańsze” życie z cukrzycą na pompach insulinowych.

Dodaj komentarz

Zamknij Menu