SmartGuard w pompie 780g – przygotowanie do automatu

SmartGuard - co to takiego?

Posiadanie pompy insulinowej 780g bez opcji włączenia funkcji SmartGuard zupełnie nie ma sensu. Pokaże Wam na moim przykładzie,  jak u mnie przebiegł czas w trybie „ręcznym” zanim przeszłam w tryb automatyczny (zamkniętą pętlę). Powiem też o istotnych różnicach dla trybu ręcznego i automatycznego.

To właśnie SmartGuard odpowiada za automatyczne podawanie insuliny. To algorytm napisany przez firmę Medtronic, który:

  1. automatycznie podaje bolusy korekcyjne
  2. korzysta z informacji o posiłkach
  3. wartościach stężenia glukozy z sensora
  4. bazuje na wartościach docelowych ustawionych w pompie (można ustawić od 100 mg/dl – 120 mg/dl)
Wartość docelowa SmartGuard - cel / u mnie 100mg/dl
Wartość docelowa SmartGuard - cel / u mnie 100mg/dl

SmartGuard w pompie 780g -
przygotowanie

Jak już wiecie z poprzednich artykułów, funkcje SmartGuard włączyłam w momencie szkolenia przeprowadzonego przez przedstawiciela handlowego firmy Medtronic. Dla osób, które przegapiły ten artykuł odsyłam tutaj:

Przeszliśmy przez 9 kroków w ustawieniu SmartGuarda.

Podłączyliśmy stały monitoring (sensor Guardian 3). Przedstawiciel zawinął manatki i zostałam z pompą i czekaniem na włączenie jej w tryb auto.

Ważne różnice dla trybu ręcznego,
które nie będą występowały dla trybu automatycznego

Jak już włączymy przygotowanie się do SmartGuarda, to wyłączamy opcję bolusa złożonego i przedłużonego. Ma to sens, z racji tego, że dla trybu już automatycznego, pompa ma sama sterować podaniem insuliny. Oczywiście te bolusy są możliwe do włączenia i będą aktywne dla trybu ręcznego, ale w przypadku, jak nie chcemy korzystać / lub nie jesteśmy w trybie auto. Tylko wtedy w zasadzie, jaki jest sens używania tej pompy, przecież o ten automat właśnie nam chodzi? Z włączonymi bolusami przedłużonymi i złożonymi mamy po prostu taką pompę 640g.

Bolus przedłużony i złożony - opcja możliwa tylko dla trybu „ręcznego"
Bolus przedłużony i złożony - opcja możliwa tylko dla trybu „ręcznego"

Jak ja sobie z tym radziłam z brak włączonego bolusa złożonego i przedłużonego (w momencie przygotowania do SmartGuarda) a dla posiłku z WBT (wymiennik białkowo tłuszczowy).  Jeżeli zjadłam jakiś drobny posiłek z WBT, to korygowałam to na zasadzie dostrzykiwania bolusem korekcyjnym np. po 1-2 godzinach od posiłku, gdzie widziałam, że glikemia zaczyna mi rosnąć i nie miało to związku ze źle przeliczonym posiłkiem, tylko właśnie WBT.  Zzdjęcie poniżej po lewej stronie, 0.8 j to korekta wyliczona z kalkulatora bolusa, natomiast jeżeli chcemy podać więcej insuliny, to w pole „korekta” wpisujemy odpowiednią ilość insuliny. Taki bolus korekcyjny dla trybu auto już nie działa (niebieska tarcza to symbol włączonej funkcji SmartGuard).  W trybie automatycznej bazy, pompa sama już sobie z takim wzrostem zacznie radzić, wprowadzając właśnie te bolusy korekcyjne. 

Bolus korekcyjny przed i po włączeniu SmartGuard
Bolus korekcyjny przed i po włączeniu SmartGuard

O ile „bazę, czyli wlew podstawowy przepisujemy z dotychczas używanej innej pompy insulinowej lub ustalamy ją z lekarzem, tak dla trybu auto baza przechodzi w tzw. „automatyczna bazę”. Pompa sama podaje insulinę na podstawie algorytmu, którego nauczyła się właśnie w tym trybie ręcznym. 

Przepisanie bazy z pompy 640g do pompy 780g
Przepisanie bazy z pompy 640g do pompy 780g

W trybie ręcznym działa jeszcze opcja zatrzymania przed niskim, tak już w trybie auto nie. O ile na początku tego nie wiedziałam (widać nie uważnie słuchałam na szkoleniu), tak w grupie o tych pompach mnie uświadomili: Minimed 780G / 640G Klub Polska.

Później pompa już sama będzie sterować podawaniem insuliny i w przypadku zbliżania się do zakresu docelowego (czyli dla mnie tego 100 mg/dl) lub mocnego trendu spadkowego, po prostu pompa sama nie będzie podawać insuliny. Opcja powiadomień natomiast będzie nadal możliwa do ustawienia.

Zatrzymanie przed niskim - możliwe tylko dla trybu „ręcznego"
Zatrzymanie przed niskim - możliwe tylko dla trybu „ręcznego"

Ile powinno się czekać,
by włączyć funkcję SmartGuard?

Teoretycznie minimum 48h (liczonych od północy w dniu włączenia). Zalecany jest jednak dłuższy okres, by pompa „nauczyła się” naszego organizmu. Ja czekałam 5 dni.

Czy podczas tego czasu tzw. „ręcznego"
ćwiczyłam fizycznie?

To wywołuje u mnie najwięcej pytań. Ja często jem posiłek, podaje minimalną ilość insuliny (czasem nawet wcale) i idę na trening. Wtedy przecież trochę oszukuję pompę. Przecież zjadłam, także teoretycznie powinnam podać insulinę, to do tego algorytmu powinna trafić informacja o tym, ile wymienników zjadłam (wpisuje się to podając węglowodany) i ile podałam na to insuliny.

Kalkulator bolusa - wymienniki węglowodanowe
Kalkulator bolusa - wymienniki węglowodanowe

A że ja bez ćwiczeń żyć nie mogę, to nie wyobrażam sobie zrobić 5 dniowego urlopu od wysiłku fizycznego. Choć tak naprawdę czasem by przydało mi się trochę „odpoczynku”, no ale to nie temat na ten wpis – po prostu pisząc teraz ten artykuł mam już porządny, godzinny trening za sobą na trenażerze, stąd pewnie jestem zmęczona 😁.

Co wydaje mi się rozsądne, to można zrobić takie treningi o różnych godzinach. Np. jednego dnia zrobić rano, drugiego wieczorem, po to,  aby pompa miała możliwość nauczenia się przepływu bazy w różnych porach dnia.

Co z jedzeniem podczas tego czasu ręcznego -
czy stosowałam jakąś bardziej restrykcyjną dietę?

Ja Was grzecznie proszę – a co to znaczy dieta 😉? Kiedyś już pisałam artykuł, że cukrzycy mogą jeść wszystko. I tak też było ze mną, jadłam normalnie, tak jak zawsze. Ba nawet któregoś wieczoru, wleciało parę chipsów, a co.

No te parę chipsów na wieczór to chyba nic złego, co?
No te parę chipsów na wieczór to chyba nic złego, co?

Tutaj wspomniany artykuł:

Jak wyglądał mój czas w zakresie?

Jak zapewne wiecie – dla cukrzyka czas w zakresie cukrów jest bardzo ważny. Jest to przedział od 70 mg / dl – 180 mg/dl. Zakres powyżej 70% jest zalecany, dla pomp z CGM może być on wyższy. Wiadomo, dla dobrze wyrównanej cukrzycy, im wyższy ten procent, tym lepiej. U mnie po 2 dniach, wyglądało to tak:

Czas w zakresie - 95% - prawie że wzorowo ;)
Czas w zakresie - 95% - prawie że wzorowo 😉

Szok co? Można lepiej? He – można. Kolejnego dnia wykręciłam wynik 98% (to pewnie przez te treningi na rowerze 😜):

Czas w zakresie - 98%
Czas w zakresie - 98%

Dobra, bo zaraz tutaj popadnę w pełni w mega zachwyt – nie zawsze z cukrzycą jest przecież tak BAJKowo 😜.

Wzrost glikemii do 276 mg/dl
Nagły spadek glikemii

Świeżutkie wkłucie (tak, ja akurat zmieniam co minimum 3 dni) więc skąd ten cukier zaczął tak rosnąć? Ani nic szczególnego nie jadłam, ani nie było treningu, ani stresu, ani choroby. Nie pytajcie, bo Wam nie powiem, po prostu bunt cukru i tyle. Zmieniłam wkłucie w razie “w” (choć przez dzień działało dobrze, no ale może się zagięło?) i co? Cukier ześwirował i zaczął lecieć na „łeb na szyje”. Ja nie wiem, jakie ta pompa zbierze dane do tego „automatu”… no cóż życie…

Jak przejść w tryb „auto"?

Włączenie trybu automatycznego jest bardzo proste. Wystarczy przełączyć w pompie jeden guziczek – i już:

Włączenie SmartGuard
Włączenie SmartGuard

Jaki był Wasz czas „na ręcznym"?

A jak u Was przebiegły te dni na trybie „ręcznym”, gdzie pompa zaczynała się Was uczyć? Może macie ochotę podzielić się, to zapraszam do komentowania pod postem.

W kolejnych artykułach będę pisać o pierwszych dobach spędzonych już w trybie auto, także, jeżeli jesteście ciekawi, to zapraszam Was do zapisu do newslettera, a na pewno nie ominie Was nic istotnego 😊.

Znajdź inspiracje, motywacje i wsparcie!

*Uwaga ważne!
Kliknij proszę przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres
.
Dbam o swoich odbiorców i zależy mi na osobach, które naprawdę szukają tutaj wiedzy.
Więcej w polityce prywatności.

Dobrych cukrów Wam życzę – oby w dużym procencie w zakresie docelowym. Tylko pamiętajcie – na luzie, bo inaczej 100% nie wykręcicie 😉.

autorka bloga

Ania

Ten post ma 9 komentarzy

  1. Hej, pompa sama koryguje insulinę bazowa, ale dalej trzeba podawać insulinę do każdego posiłku samemu tak?

    1. Tak, pompa koryguje wlew podstawowy, a do posiłku trzeba liczyć WW.

  2. Cześć,
    Jestem w fazie testowania pompy i już 8 dni jestem na sterowaniu ręcznym. Jutro mam się przełączyć na Smart Guard. Jestem mega ciekaw jak to duża zmiana

  3. Witam☺️ moje pytanie (mam już pompę 780g,ale kompletnie nie czaje o co chodzi z tym systemem,miałam wcześniej 640)jeżeli nie włączę systemu SmartGuard to pompa działa jak 640g,a dopiero po włączeniu już inaczej??i czy do SmartGuard musi być dieta systematyczna,bo jeżeli tak to będę mieć problem bo mój każdy dzień jest inny,nie mam czasu na to żeby jeść w jednakowych porach ,jem kiedy mam chęć albo mam czas,na dodatek mam małe dziecko i też to roznie wygląda.☺️

    1. Jeżeli pompę 780g nie włączy się w system SmartGuard, to działa na zasadzie pompy 640g. Dopiero po włączeniu SmartGuard wchodzi w tryb zamkniętej pętli. Wcześniej jednak trzeba przez kilka dni pompę nauczyć algorytmów. Wszystko powinien podpowiedzieć przedstawiciel handlowy lub obsługa techniczna na infolinii – od tego są ?. Co do diety, to spokojnie, ja jadam kiedy i ile chcę (oczywiście z uwzględnieniem sprzyjających produktów dla diabetyków, niski IG itp.), także proszę się nie obawiać. Jeśli wszystko dobrze przeliczysz (głównie WW), zaplanujesz (np. aktywność fizyczną), to cukrzyca się odwdzięczy. Powodzenia ?

  4. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  5. Hej! Bardzo ciekawe artykuly! Wlasnie przynierzam sie (chyba) do zakupu 780 i bardzo pomogly mi Twoje wpisy. Zastanawia mnie tylko jedna – nie wiem czu dobrze to zrozumialam – na trybie auto nie ma zatrzymania przed niskim???? tak? Kurde if so to nie ma to dla mnie sensu. Obecnie ta funkcja w 640g to najlepsze co jest.

    1. Bardzo się cieszę, że artykuły pomocne. Co do Twojego pytania Marysiu, tak dokładnie, dla trybu auto nie ma zatrzymania przed niskim. Ale spokojnie już wyjaśniam. Pompa sama nie będzie podawać bazy automatycznej czasem już dużo wcześniej, jak wykryje, że glikemia spada. Także, jeśli przykładowo dla 640g zatrzymanie następowało 20-30 minut przed osiągnięciem progu zatrzymania przed niskim, tak tutaj dla automatycznego może to nastąpić dużo wcześniej. I to jest właśnie to „zatrzymanie” tej pompy przed niskim, czyli brak podaży bazy automatyczne. I nie będzie się to wiązało z tym, że cukier będzie wysoki, bo dużo wcześnie wstrzymało podaż insuliny. Jeśli pompa wykryje, że zacznie cukier już mniej spadać, zacznie też i ponownie podawać insulinę z bazy automatycznej. Mi pompa nie doprowadziła jeszcze do hipoglikemii, no chyba że ja coś źle zrobiłam (np. podałam zdecydowanie za dużo insuliny, czy za mało zjadłam a insulinę podałam lub nie uwzględniłam wysiłku fizycznego). Naprawdę nie ma się tutaj co o to obawiać, pompa bardzo bezpiecznie tutaj działa.

      1. Ookk no wlasnie! I to ma sens:) bardzo dziekuje za odpowiedz:)

Dodaj komentarz

Zamknij Menu