Wyniki po miesiącu użytkowania SmartGuard – pompa 780g

Wyniki po miesiącu użytkowania SmartGuard
pompa 780g

Czy miesiąc na automacie („zamkniętej pętli” pompy Minimed 780g) to wystarczający czas, by pompa się mnie nauczyła? Nie do końca mam takie odczucia, ale tu raczej nie zwalałabym na technologię, a na użytkownika. Mówiąc wprost – na mnie 😜.

Widzę jednak, że po kolejnych 2 tygodniach użytkowania, wyniki są lepsze. Czy dużo, przeczytacie i zobaczycie w tym artykule. 

Porównanie wyników z pierwszych dwóch tygodni na SmartGuard
do kolejnych dwóch (czyli po miesiącu)

Zmiana na plus jest niewielka, ale jest. Żeby móc się do czegoś odnieść, wzięłam pod uwagę wyniki po dwóch tygodniach na SmartGuard i po kolejnych dwóch (miesiącu).

Niebieski wykres - po miesiącu na Smart Guard / Pomarańczowy wykres - pierwsze 2 tygodnie na Smart Guard
Niebieski wykres - po miesiącu na Smart Guard / Pomarańczowy wykres - pierwsze 2 tygodnie na Smart Guard

Niebieski dane (po miesiącu)

  • czas w zakresie 93%
  • czas poniżej zakresu 2% (≤ 70 mg/dl)
  • czas powyżej zakresu 5% (≥ 250 mg/dl)
  • średnie stężenie z sensora 125 mg/dl ± 30 mg/dl
  • DDI: zapotrzebowanie na insulinę 22 j
  • baza automatyczna 36%
  • całe przespane noce (brak alarmów)

Pomarańczowe dane (pierwsze 2 tyg.)

  • czas w zakresie 91%
  • czas poniżej zakresu 3% (≤ 70 mg/dl)
  • czas powyżej zakresu 6% (≥ 250 mg/dl)
  • średnie stężenie z sensora 122 mg/dl ± 34 mg/dl
  • DDI: zapotrzebowanie na insulinę 23 j
  • baza automatyczna 35%
  • całe przespane noce (brak alarmów)

Spektakularnych zmian spodziewałabym się może wtedy, gdybym prowadziła źle swoją cukrzycę. Ja nie mówię, że jestem idealna, bo jak widać do 100% brakuje mi aż 7% 🤦‍♀️. Czizus, gdzie ja taki wynik 93% w zakresie wykręciłabym jeszcze 3-4 lata temu? A byłam przecież dobrze leczona na pompie 640g z ciągłym monitoringiem glikemii. Także też mam swoje grzeszki, głównie w jedzeniu, ale przecież ten wynik jest super. Nazywajmy rzeczy po imieniu: także sorry, ale teraz jest czas na brawa: BRAWO ANIA 👏😀! A tak serio, to czuję, że gdyby nie te moje bardzo intensywne treningi wyniki miałam jeszcze lepsze. Ciężko mi nadal ogarnąć ten wysiłek na „automacie”. 

Może i średnia jest ciut wyższa z sensora o 3 mg/dl, ale zobaczcie że wahania są jeszcze mniejsze (moje odchylenie spadło o 4% i jest teraz ± 30 mg/dl. Także jest naprawdę sporo mniej trendów (czyli tych strzałek), które zawsze przyprawiają mnie o panikę i pokusę grzebania w pompie, a nie zaufania temu automatowi. No cóż trzeba jeszcze nad sobą popracować. Hipoglikemie (poniżej 70 mg/dl) są, ale to przez moje szukanie modelu treningu. Jak wiecie dla cukrzyka nie powinno być więcej niż 4%. Hiperglikemie (powyżej 180 mg/dl) rzadko. Nie mogę sobie przypomnieć, czy przez ten miesiąc widziałam cukier ponad 300 mg/dl. 292 był raz, ale to nie 300 🤣.

Jeżeli mielibyście ochotę zobaczyć więcej danych, to zrobiłam też porównanie tych wyników z pomarańczowego wykresu do wyników z 640g. Tutaj jest artykuł.

Czy po miesiącu wprowadzam jakieś zmiany?

Tak, ale minimalne i znowu pamiętajcie, dajcie czas na kolejne testy (przynajmniej tydzień):

  • Czas aktywności insuliny: jednak wracam z powrotem do 2 godzin z 2:15.  Ja jestem na insulinie Fiasp.
  • Przelicznik do II śniadania nadal zwiększałam. Choć i tak mam je wyższe niż standardowe 10g – 1j, tak zauważyłam, że pompa mocno mi ucina te przeliczniki w korekcie. Nie wiem czemu? Być może twierdzi, że jest ich za dużo, jak wpiszę na raz 50 gram węglowodanów. Zwykle jadam ok. 20-30g na posiłek, stąd może ze względów bezpieczeństwa mi je ucina? Niestety powoduje to fakt, że 2 godziny po posiłku mam cukier nadal w graniach 180 mg/dl (a to za duzo, powinno być nie więcej niż 140 mg/dl) i Uruchamiają się wtedy bolusy autokorekcyjne. Ale są to znowu bardzo małe dawki (0,1 j – 0,2 j). Powoduje to, że cukier ten potrafi mi się utrzymać na granicy TIRa (70 mg/dl – 180 mg/dl) nawet do 4 godzin. Dopiero, jak podam kolejnego bolusa do posiłku i pójdę na popołudniowy trening, cukier spada. Często mnie też „przeinsulinuje” i na trening startuje już ze sporą dawka aktywnej insuliny (baza + autokorekta).  Tak, dla mnie nawet i 0,5 j aktywnej insuliny do treningu, spowoduje spadek. Zobaczymy za ok. 2 tygodnie rezultat.

A jakie Wasze wyniki po miesiącu na SmartGuard 780g? Jest lepiej niż w pierwszych tygodniach użytkowania? Podzielcie się swoimi obserwacjami w komentarzu.

Chciałam Was też zaprosić do zapisania się do grupy, do której wysyłam od czasu do czasu wiadomości na e-maila. To taka bliższa mi forma mojego kontaktu z Wami, gdzie nie muszę pisać treści pod „SEO”. Żartuję oczywiście, piszę, bo lubię pisać, a jak jeszcze komuś pomogę, to radocha jeszcze większa. Piszę tam trochę inną bardziej personalną treść z mojego doświadczenia cukrzycowego. Także zapisujcie się śmiało, w „kupie raźniej😜

Znajdź inspiracje, motywacje i wsparcie!

*Uwaga ważne!
Kliknij proszę przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres
.
Dbam o swoich odbiorców i zależy mi na osobach, które naprawdę szukają tutaj wiedzy.
Więcej w polityce prywatności.

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Tak czytam twego bloga od jakiegoś czasu, ciągle mnie coś zastanawia, mie wyprowadzasz czytelnika do “ciemnego lasu”.

  2. Dzien dobry. Czy mogłaby Pani wysłać do mnie tego maila co do Pauliny? O różnicach. Ja potrzebuje pompy dla dziecka
    Reklamybaranska@gmail.com i się zastanawiam czy nie kupic 780. Z góry dziekuję

    1. Pani Kasiu, proszę o kontakt e-mailowy lub przez formularz kontaktowy na moim blogu. Pozdrawiam 🙂

  3. Czy można jakąś recenzję napisać czym się różnią od siebie pompa-y 640G a 780?
    Czy warto kupić pompę 780 i dlaczego twoim zdaniem?
    Z góry bardzo dziękuję za info
    Moj mejl: Pika2222@interia.pl

Dodaj komentarz

Zamknij Menu