Zmienność glikemii towarzyszy nam każdego dnia. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i osób z cukrzycą tupu 1, tupu 2, lub innych odmian cukrzycy. Człowiek nie osiąga prostej kreski pod kątem cukru, bo to oznaczałoby, że nie żyje . Kreska ta raz jest wyższa, a raz niższa. Głównie jej wysokość zależy od tego, jaki produkt, o jakim indeksie gimnicznym zjemy. I tak, np. po skonsumowaniu białej bułki z dżemem możemy osiągać naprawdę wysokie szczyty (jak pisałam to w mojej książce, porównując moje wyniki do wędrówki w górnych partiach Alp), ale też i chodzić po dolinach (hipoglikemie). Duża zmienność glikemii i jej rozchwianie prowadzi do bardzo poważnych powikłań cukrzycowych.
Jaki procent współczynnika zmienności glikemii NIE powinniśmy osiągać?
Będąc świeżo po wspaniałych wykładach na V Forum Nowoczesnej Diabetologii w Poznaniu 2022 dowiedziałam się, że nie powinniśmy przekraczać progu powyżej:
36%
Wszystkie wyższe wskaźniki, jak wspomniane 36% wskazują na to, że przynajmniej raz dziennie doświadcza się hipoglikemii.
Jak sprawdzić,
jaki mamy procent współczynnika zmienności glikemii?
Najnowocześniejsze systemy ciągłego monitoringu glikemii (CGM) samodzielnie wyliczają ten współczynnik.
Od dwóch lat leczę się osobistą pompą insulinową MiniMed 780g (system zamkniętej pętli) i z raportu CareLink, z którego korzystam minimum 2 razy w miesiącu, wyczytałam, że mieszczę się w normie .
Nie wiem, czy wynik ok. 21% – 23% (wykres z dwóch różnych tygodni) jest perfekto. Ważne, że nie przekracza on wspomnianych 36%, i to mnie cieszy najbardziej .
Często nie umiemy czytać tych raportów, albo nie wiemy, co te cyferki oznaczają, dlatego z pomocą przybywa mój blog – BAJKcyrzycOWO. Ważne, aby w raporcie tym zaznaczyć co najmniej przedział dwóch tygodni czasu i wybrać jeden inny raport z listy.
Jak osiągnąć dobre wyniki
w leczeniu cukrzycy?
Oczywiście, sam dobry wynik się nie robi, mili Państwo . Pompa i nowoczesne technologie, jak zamknięta pętla (pompa MiniMed 780g), czy ciągły monitoring glikemii, ułatwiają życie z cukrzycą typu 1, ale nadal to ja:
- podaję na czas insulinę do posiłku (czasem i wcześniej), gdy wiem, że za chwilę zjem wystrzałowy pod względem cukru posiłek. I uwaga – podaję insulinę! Tak, wierzcie mi, że nie każdy diabetyk to robi, myśląc, że pompa sama to zrobi lub oszacuje, ile należy podać insuliny, np. do pierogów. No nie oszacuje i nie poda, trzeba liczyć i klikać dawkę na pompie samodzielnie lub z pomocą odpowiednich aplikacji do przeliczenia WW i WBT ,
- odpowiednio obliczam WW i WBT (mistrzem matmy nigdy nie byłam, ale mniej więcej wiem, ile banan mam WW. Swoją drogą banan to częsty produkt kolarza ), dobra dawka insuliny do posiłku to już połowa sukcesu
- jak już jesteśmy przy tym sporcie, to przyznam szczerze, że nie usiedzę w miejscu . Sport to moja codzienność. No chyba, że mam dzień regeneracji, ale jeden, nie dziesięć . Polecam spacery, basen, siłownie, kto co lubi, a jak nie lubi to chociaż zaakceptuje i ćwiczy,
- zmieniam na czas insulinę w zbiorniku, gdy się skończy, wkłucia, aby nie były przenoszone, baterie w sprzętach, by systemy działały poprawnie,
- sama się kształcę i patrzę, co robię nie tak. Analizuję swoje wyniki z programu Carelink. Czasem jest tak, że trzeba popracować nad dietą (wierzcie mi, że po tygodniu zajadania słodyczy glikemie prezentują się dużo gorzej, niż kiedy wcinam tylko jedną kosteczkę czekolady, a nie tabliczkę).
Stosujecie te kroki – brawo dla Was 💪! To naprawdę dużo pracy – wiem to z autopsji.
Wnioski
Kiedyś być może chodziłam po szczytach, mając co rusz hiperglikemię, czy po dolinach, męcząc się z niskim cukrem. Teraz jestem dużo bardziej świadomym pacjentem, dbającym o siebie. Także w góry wdrapuję się, ale w realnym życiu, zdobywając, jak tego roku Cima Pari we Włoszech (1988 m n.p.m.), i zachwycając się widokiem jeziora Del Garda . Kto wie, czy nie będąc wyrównana cukrzycowo i mając rozchwiane cukry powikłania cukrzycowe by mi tego nie zabrały (problemy ze wzrokiem)?
Życzę Wam wytrwałości w Waszym leczeniu i wyniku 36, ale w stopniach temperatury ciała , a nie w procentach współczynnika zmienności glikemii.
Podzielcie się też proszę w komentarzach, jak u Was wygląda ten współczynnik i czy bierzecie go pod uwagę w leczeniu, jestem ciekawa .
BAJKcukrzycOWO
Justyna
22 Gru 2022Moja.corka też 780 współczynnik 21