Szkolenie z pompy 780g

Szkolenie z pompy 780g

Szkolenie z podłączenia pompy insulinowej MiniMed 780g przebiega bardzo sprawnie. W tym artykule dowiecie się, jak przebiega to szkolenie, ile trwa, czy jest skomplikowane itp. Sama się zastanawiałam, jak to technicznie wygląda, zanim zakupiłam tego „mercedesa” wśród pomp. O samym zakupie, dlaczego się zdecydowałam na tę pompę i furze wydanych pieniędzy na nią, przeczytacie w poprzednim moim artykule:

Czy szkolenie z pompy 780g
jest trudne?

Od razu powiem: i tak i nie. To zależy 😉. Ja od prawie 3 lat używałam pompy MiniMed 640g. Pompa 780g i pompa 640g są bardzo bliźniacze:

Pompa insulinowa 780g (po lewej stronie) i 640g (po prawej stronie)
Pompa insulinowa 780g (po lewej stronie) i 640g (po prawej stronie)

Zarówno z zewnątrz wyglądają prawie że identycznie (punkcik, dla Was jak znaleźliście te kilka różnic ☝️), tak również poruszanie się po ich wnętrzu jest podobne. Ale dziś nie będę pisać, jakie są te różnice między tymi pompami. Dlaczego o tym piszę w kontekście szkolenia? Jeżeli wcześniej nie posiadaliście pompy 640g, to szkolenie dla Was będzie musiało być rozszerzone o kilka dodatkowych punktów, które podam poniżej. Ja, zanim przyjechał do mnie przedstawiciel handlowy mnie szkolić, ustawiłam już sobie sama „na dzień dobry” kilka parametrów. Ale zanim do przebiegu szkolenia dojdziemy, odpowiem na kilka pytań.

1. Ile trzeba czekać, zanim będzie szkolenie?

Jak już wiecie z poprzedniego artykułu – O ZAKUPIE – firma Medtronic wystawia fakturę proforma i po dokonaniu wpłaty wysyła pompę. Ja dostałam pompę w ciągu 3 dni. Od razu umówiłam się na szkolenie i przedstawiciel handlowy (każdy ma innego na swój region) był u mnie za kolejne 3 dni robocze. Także od momentu zakupu do rozpoczęcia szkolenia upłynął dokładnie tydzień.

2. Ile trwa szkolenie z pompy 780g?

U mnie trwało ono 2 godziny. Trzeba jednak zaznaczyć, że po pierwsze miałam milion pytań 😜, a po drugie ja już trochę jestem „oblatana” w tym systemie MiniMedów (prawie 3 lata użytkowałam pompę 640g). Dla osób, które pierwszy raz się podłączają pod tę pompę, szacuje, że z 3-4 godzinki trzeba sobie zarezerwować.

3. Czy szkolenie jest płatne?

Nie, szkolenie jest bezpłatnePrzedstawiciel przyjeżdża do Was. I za to trzeba na pewno firmę Medtronic pochwalić, że pomoc /wsparcie klienta mają dobre 👌.

4. Co warto zrobić przed szkoleniem?

Jak już dostaniecie swoje „mercedesy” do domu, to będziecie mieli co robić. Do zestawu są dołączone instrukcje obsługi (główna ma 350 stron). Napisane są po polsku.

Szkolenie z pompy 780g - Instrukcje obsługi pompy MiniMed 780g
Szkolenie z pompy 780g - Instrukcje obsługi pompy MiniMed 780g

Nie ma tutaj instrukcji od glukometru (bo te skończyły sie chwilowo na magazynie, o czym piszę w artykule – O ZAKUPIE). Myślę, że warto się z nimi choć trochę zaznajomić przed szkoleniem. Na pewno pojawią się pytania, które warto sobie spisać. Na szkoleniu może nam coś umknąć, a później żeby nie było – „musztardy po obiedzie”:

„Noż ... miałem zapytać"
„Noż ... a miałem o to zapytać"

5. Czy trzeba już uruchomić pompę
przed szkoleniem?

Nie, ale można ją uruchomić. Znowu, dla osób, które nie miały styczności z tymi pompami z serii MiniMed może pojawić się obawa (spokojnie nic nie popsujecie). Ja ustawiłam sobie podstawowe parametry pompy. Swoją drogą, jeśli chcielibyście się dowiedzieć, jak ją uruchomić i co ustawić, żeby działała, to dajcie znać w komentarzu. Mogę coś tam skrobnąć. Ja ustawiłam sobie takie parametry, jak:

  1. Podstawowe informacje, m.in. język, datę, jasność ekranu itp.
  2. Bazę
  3. Kalkulator bolusa
  4. Powiadomienia dla sensora: przed wysokim i niskim cukrem / zatrzymanie przed niskim

6. Czy przed podłączeniem pompy
trzeba skonsultować ustawienia pompy 780g z lekarzem?

Ja nie konsultowałam się z lekarzem, ale oczywiście można. Zaznaczę jednak, że mam 25-letni staż cukrzycy, także już troszkę znam swój organizm. Ustawienia bazy (wlewu podstawowego) wprowadziłam takie, jakie miałam na 640g (poza skróceniem czasu działania insuliny na trochę krótszy – dla Fiasp ustawiłam póki co na 2,5 godziny.) Tak naprawdę, pompa 780g będzie miała do 6 dni (w zależności od nas, kiedy włączymy funkcję SmartGuard- minumum to 48h), aby nauczyć się naszego organizmu. Dla osób, dla których pompa 780g będzie pierwszą pompą w życiu, trzeba skonsultować ustawiania ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak przebiega szkolenie
z pompy 780g?

Przedstawiciel handlowy:

  1. Uczy podstawowej obsługi pompy, zakładania sensorów CGM (ciągły monitoring glikemii) i wkłucia, napełniania pompy insuliną. Ja już te wszystkie kroki miałam opanowane, także jak zakładałam nowy sensor (Guardian 3) byłam tzw. „Zosią samosią”. 
  2. Ustawia podstawowe parametry pompy, m.in. bazę, kalkulator bolusa itp. Oczywiście to nie jest lekarz i to my pacjenci powinniśmy wiedzieć, jakie dane trzeba tutaj wpisać. U mnie „Zosieńka” też to ogarnęła 😜 (przepisane z pompy 640g).
  3.  Zmienia niektóre ustawienia, np. wyłączenie opcji bolusów złożonych i przedłużonych (w systemie „zamkniętej pętli” one się nie przydadzą).
  4. Paruje urządzenia z pompą: CGM i glukometr.
  5. Paruje system carelinku (portal pacjenta z dostępem do monitorowania wykresów pompy). Warto mieć laptop przy sobie, by zobaczyć, jak to wygląda na większym ekranie. Dane z 780g przesyła się tutaj trochę inaczej, niż z 640g.
  6. Jeżeli telefon będzie kompatybilny z pompą, to też można je razem sparować.
  7. Wbijamy sensor i łączymy się z pompą (będzie to jeden z punktów z listy kontrolnej funkcji SmartGuard, o czym poniżej (czyli tej zamkniętej pętli).
  8. Napełniamy fiolkę z insuliną / zakładamy wkłucia (możemy mieć te używane dotychczas, ale pod warunkiem, że nie ma więcej niż 3 dni, bo później warto już je zmieniać). Ja po szkoleniu wyglądałam tak, jak na zdjęciu poniżej (miałam jeszcze podpiętą pompę 640g z CGM, z której cały czas korzystałam, do momentu podpięcia się do nowej 780g).
Szkolenie z pompy 780g / 2 pompy, 2 sensory, 2 wkłucia
Szkolenie z pompy 780g / 2 pompy, 2 sensory, 2 wkłucia (wartość brzucha ponad 30000 zł 😉 )

9. Przechodzimy przez kroki do włączenia funkcji SmartGuard.

Lista kontrolna SmartGuard
Lista kontrolna SmartGuard
Lista kontrolna SmartGuard
Lista kontrolna SmartGuard

10. Na sam koniec wypełniamy razem kartę szkolenia.

Karta szkolenia - pompa MiniMed 780g
Karta szkolenia - pompa MiniMed 780g
Karta szkolenia - pompa MiniMed 780g
Karta szkolenia - pompa MiniMed 780g

Także, jak widzicie, było co robić. Na szkoleniu byłam z moim kochanym mężem. Jak to mówią: „co dwie głowy, to nie jedna”. I nie dość, że ja miałam „milion pytań do”, to Marek też swoje dorzucił. Ja byłam 5-tą osobą w moim regionie, która została przeszkolona (hehe, takie pytanie też padło i to ja je zadałam). Także szacunek należy się przedstawicielowi za to, że tak dzielnie na nie odpowiadał i w ogóle za przebieg szkolenia: bardzo sprawnie, spokojnie, bez pośpiechu, merytorycznie. Daję 10/10 😊

„To jeszcze tylko jedno pytanko"
„To jeszcze tylko jedno pytanko"

Wasze pytania

Nie ma się co obawiać tego szkolenia. Mam nadzieję, że pomogłam Wam i zaspokoiłam odpowiedzi na większość pytań, co do takiego szkolenia. Jeżeli macie jakie wątpliwości, to zachęcam Was do zostawienia komentarza, postaram się pomóc. 

Jeżeli chcielibyście dostać powiadomienia o kolejnych artykułach, to zapraszam do zapisania się do newslettera. Będę pisać inne artykuły o pompie 780g, także nie ominie Was mała dawka informacji.

Znajdź inspiracje, motywacje i wsparcie!

*Uwaga ważne!
Kliknij proszę przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres
.
Dbam o swoich odbiorców i zależy mi na osobach, które naprawdę szukają tutaj wiedzy.
Więcej w polityce prywatności.

BAJKOWYCH CUKRÓW Wam życzę 😉.

autorka bloga BAJKcukrzyCOWO

Ania

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Czesc !
    Jutro nadejdzie ten dzien w ktorym będę używać pierwszy raz pompy ( choruje od ok 10 lat, caly czas na penach ) decyzja padła na 780g. Obecnie mieszkam w Norwegii wiec o tyle dobrze ze ten ichsiejszy “NFZ” działa troche inaczej, lepiej, w innym przypadku pewnie nie byloby mnie na nią stać. Będę czytać Twoje artykuły, bo szczerze mowiac troche mi rozjaśniły jak to wszystko działa. Aczkolwiek napewno nie bedzie latwo na poczatku.
    Zastanawiam sie jedynie jak to będzie przy uprawianiu sportu ( podobnie jak Ty jezdze na rowerze, ok 11 lat, tylko takim malutkim dla dzieci, bmx )
    Pozdrawiam !

    1. Cieszę się, że artykuły pomocne. Prowadzę obecnie testy, jak sobie poradzić z glikemią, posiłkami, celami tymczasowymi przed, w trakcie i po wysiłku. Mam ponad 5 modeli rozwiązań i do każdego chcę przeprowadzić kilka treningów, aby zebrać dane. Zobaczymy, jak cukry będą się zachowywać i będę się dzielić swoimi obserwacjami na blogu. Powodzenia życzę w pierwszych dobach 780g. Ps. BMX są mi znane ?, ja od pół roku jeżdżę na rowerze street trialowym, także blisko Twojego. Fajnie i to też spory wysiłek ?

Dodaj komentarz

Zamknij Menu