Jak zareagowała moja cukrzyca na szczepionkę AstraZeneca?

Już po wszystkim – zaszczepiona 😏. W pierwszych godzinach czułam się dobrze, ale później było już nieco gorzej. W tym artykule powiem Wam, jak się czułam i jak zareagowała moja cukrzyca w pierwszej dobie po zaszczepieniu.

Skutki uboczne - organizm

Pisząc ten artykuł, jestem po 26 godzinach po szczepionce i już chyba gorzej nie będzie 😜. Właśnie mam stan podgorączkowy 37,5 °C, bolą mnie mięśnie nóg i dolnego odcinka lędźwiowego. 

Stan podgorączkowy po szczepionce Astrzezeneka
Stan podgorączkowy po szczepionce Astrzezeneka

Trochę gorzej było dzień wcześniej wieczorem, gdzie otulona dwoma kocami, kołdrą, kilka bluz i skarpetek, leżałam na wyrku i trzęsłam się jak świeżo zastygła galaretka 🤣, sflaczała i ze sporym bólem głowy. No czyli większość skutków obocznych Astryzeneci zaliczonych 👍. Czas teraz na cukrzycę.

Skutki uboczne - cukrzyca

Ogólnie to zaraz po szczepionce cukier miałam naprawdę niski, w okolicach 70 -100 mg/dl przez ok. 4 godziny. Później przyszedł czas na dobry obiad (dla dzielnego pacjenta😏) + oczywiście godzinny trening rowerowy 🚴‍♀️. A tak Wam jeszcze napiszę śmieszną sytuację podczas szczepienia. Nie zauważyłam wejścia do sali, gdzie była szczepionka, przeszłam obok drzwi, a tu naglę słyszę, jak Pani pielęgniarka do mnie krzyczy:

Halo halo, nie uciekamy – tutaj zapraszam 😜

Żeby ta Pani wiedziała, ile ja już milionów zastrzyków wykonałam przez te moje 25 lat cukrzycy 🤣

Pierogi leniwe - „trudny posiłek" dla cukrzyków ;) (33 WW na 100 g)
Pierogi leniwe - „trudny posiłek" dla cukrzyków 😉 (33 WW na 100 g)

Pierogi leniwe są dość uciążliwym produktem dla cukrzyka, aby je dobrze obliczyć. Ja tuż po posiłku poszłam na trening, także wstrzykłam mało insuliny, dopiero dostrzyknęłam po treningu. Dałam dużo mniej insuliny niż zazwyczaj bym dała, a i tak cukier spadł do 60 mg/dl. Dodatkowo cukier spadł też w okolicach wieczornych. Tak, zauważyłam wyraźnie mniejsze zapotrzebowanie na insulinę po szczepionce. Problem ze wzrostem glikemii zaczął się, gdy do zabawy dołączyły wyżej opisane dreszcze. Poniżej na wykresie widzicie, jak automatyczne bolusy korekcyjne zaczęły działać w nocy (to te pionowe niebieskie kreski). Było ich bardzo dużo. Normalnie mam ich może jedną, dwie kreski, czasem w ogóle. Także tak, automat bazy korekcyjnej dał radę w nocy. Ja mogłam spać smacznie, walcząc ze stanem podgorączkowym i nie budząc się ani razu przez wyjący alarm 👍.

Automatyczne bolusy korekcyjne po szczepionce Astrazeneka
Automatyczne bolusy korekcyjne po szczepionce Astrazeneka

60% skuteczności po pierwszej szczepionce
100% przed ciężkimi przypadkami

Ogólnie szczepionka była dla mnie bardzo ważna. Szczególnie ze względu na sport. Dużo się słyszy, że wydolność organizmu potrafi spaść po tym covidzie. A nie po to robię formę cały rok, by na wiosnę, lato jej nie sprawdzić 😜. Już za 3 tygodnie będę dość mocno ochroniona, także cieszę się i mimo wszystko ten 1 -2 dni z tymi skutkami ubocznymi po szczepionce się pomęczę. Cukrzyca też mnie nie zaskoczy. Czuję się bezpieczniej, mając tę pompę 780g.

Ale żeby nie było, ta pompa Minimed 780g też ma swoje minusy, o czym możecie usłyszeć w moim najnowszym odcinku na kanale YouTube, do którego Was teraz odsyłam. Nie zapomnijcie zostawić suba, bo planuję więcej odcinków z życia cukrzyka na moim kanale. 

Życzę Wam zdrówka w tych trudnych dla wszystkich czasach. Nie dajcie się chorobom i walczcie dzielnie dalej 💪😎

Pozdrawiam Was serdecznie

BAJKcukrzycOWOa Ania 🚴‍♀️

Znajdź inspiracje, motywacje i wsparcie!

*Uwaga ważne!
Kliknij proszę przycisk w pierwszej wiadomości, by potwierdzić swój adres
.
Dbam o swoich odbiorców i zależy mi na osobach, które naprawdę szukają tutaj wiedzy.
Więcej w polityce prywatności.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Pozdrawiam, potwierdzam, zachęcam. Syn 11 lat + MiniMed 780G + insulina Humalog. Dwie dawki Pfizera za nami. Pompa w nocy puściła kilka auto-korekt, nie wyskoczyliśmy z zakresu, tyle 🙂

Dodaj komentarz

Zamknij Menu