Pompa insulinowa – tak, czy nie

Pompa insulinowa

tak, czy nie ?

Pompa insulinowa - tak, czy nie
Pompy insulinowe różnych firm

Jest wiele powodów, dlaczego osoby chore na cukrzycę leczą się lub właśnie nie leczą za pomocą pomp insulinowych. Dzisiaj leczenie za pomocą pompy insulinowej jest najlepszą metodą w leczeniu cukrzycy, głównie tych z typem 1, czyli insulinozależnym. Osobiście ja chorując już 24 lata (pół życia byłam na penach i pół życia jestem na pompie). Stąd powiedzmy mam obiektywny i poparty doświadczeniem pogląd na temat leczenia tymi dwoma metodami 😉.

Często jednak spotykam osoby, które długo chorują, a nie używają pomp insulinowych lub zrezygnowały z tej metody leczenia. Stąd właśnie jest moje pytanie, co jest tego powodem, że nie masz pompy insulinowej? Żeby mieć też pogląd przygotowałabym również drugą, osobną ankietę do osób, będących i użytkujących pompę insulinową.

Chciałam zebrać opinie, przeprowadzając właśnie poniższą ankietę.

Bardzo dziękuję za wzięcie udziału w ankiecie. 

WYNIKI ANKIETY DLA OSÓB NIE LECZĄCYCH SIĘ

za pomocą pompy insulinowej lub które z niej zrezygnowały

Ilość osób, która wzięła udział w ankiecie:
65 OSÓB
1. Czy jesteś zainteresowana/y zakupem pompy insulinowej?
TAK 52%
NIE 48%

2. Jaką pompę insulinową kupiłabyś/kupiłbyś w przyszłości?

3. Czy jesteś zadowolona/y z użytkowania penów?

4. Czy jesteś zadowolona/y z leczenia swojej cukrzycy NIE BĘDĄC na pompie?
TAK 63%
NIE 37%

5. Co zachęciłoby Cię do leczenia za pomocą pompy insulinowej?

6. Jaki jest główny powód, że nie leczysz się za pomocą pompy insulinowej lub z niej zrezygnowałaś/eś?

7. Czy żałujesz, że nie jesteś leczony za pomocą pompy insulinowej?
TAK 55%
NIE 45%

8. Jaka jest obecnie Twoja wiedza na temat pomp?

9. Czy wierzysz w działanie pompy insulinowej?
TAK 94%
Umiejętność
NIE 6%

10. Co oczekiwałbyś/łbyś w wsparciu leczenia pompą insulinową po 26 roku życia w Polsce?

11. Dotyczy osób chorujących PONIŻEJ 26 roku życia:

Czy jesteś zadowolona/y z polskiego wsparcia w leczeniu cukrzycy typu 1? (5 to najwyższa ocena)

12. Dotyczy osób chorujących POWYŻEJ 26 roku życia:

Czy jesteś zadowolony z polskiego wsparcia w leczeniu cukrzycy typu 1? (5 to najwyższa ocena)

PODSUMOWANIE

65 osób, która wzięła udział w tej ankiecie, to już spora cyfra, aby można było zrozumieć użytkowników leczenia za pomocą penów. Ponad połowa (63%) osób jest zadowolonych z leczenia za pomocą penów. Średnia ocena to 4/5.

Choć widać, że aż 52% ankietowanych jest zainteresowanych przejściem na pompę (głównie firmy Accu-Chek 21 osób i Medtronic 19 osób). Głównie te osoby nie chciałby się tak często kłuć (14 osób). Trzeba być świadomym i o tym wiedzą najlepiej osoby chorujące na cukrzycę typu I i ich rodziny, że ilość zastrzyków w ciągu dnia to minimum 5. Ja sama leczyłam się taką metodą i w moim przypadku średnia ilość zastrzyków wynosiła 7-8 razy (2x insulina bazowa: rano i wieczorem + insulina doposiłkowa i na ewentualne zbicia cukrów). Ankietowani (11 osób) widzą dzięki pompie insulinowej możliwość podawania różnego rodzaju bolusów (przedłużego i złożonego: wiecej na ten temat piszę tutaj: https://bajkcukrzycowo.bikel.pl/czy-cukrzycy-moga-wszystko-jesc/) . No i aż 16 osób przekonałoby do użycia pompy insulinowej lepsze wyrównanie cukrzycy.

Zatem dlaczego nie leczą się oni za pomocą pompy insulinowej? Właśnie ta refleksja skłoniła mnie, aby poznać co może być tego przyczyną:

  • pompa jest zbyt droga (to aż 28% wypowiedzi), nie mówiąc tutaj już o comiesięcznym osprzęcie. Ba, idźmy dalej – aż 26% , skończyło 26 rok życia i po prostu na takie leczenie ich nie stać! Co lepsze – część z nich miała ją wypożyczoną (np. na czas ciąży, testów itp.) a teraz? – Musieli pompę oddać. Oddać swoje zdrowie…
  • pompa insulinowa to często brak wygody. Jednak czy tego chcesz, czy nie – masz ją 24/h przy sobie. Aż 22% ankietowanych też pewnie wkurzałoby się, podobnie jak ja, kiedy walała Ci się taka w nocy po łóżku, wrzynając np. w brzuch…

A może to brak dostatecznej wiedzy na temat pomp, nie zachęca do byciu na pompie? Ankietowani szczerze ocenili swoją wiedzę: 3/5 to niepokojący wynik. 

Może gdyby wsparcie Państwa było w leczeniu cukrzycy większe (średnia ocena leczenia osób powyżej 26 roku życia to tylko 2/5 punktów), to wtedy więcej osób byłoby na pompie? Średnia oceny leczenia poniżej 26 roku życia jest jednak ciut wyższa (3/5 punktów).

Jeżeli wybór ankietowanych jest świadomy, wyniki i samopoczucie leczących za pomocą zastrzyków jest ok, to rozumiem te osoby. Ale jeżeli są oni ograniczeni przez zbyt małe dofinansowanie od strony państwa, to jest to niewątpliwe bardzo przykre. I bardzo smutne

WYNIKI ANKIETY DLA OSÓB BĘDĄCYCH

na pompie insulinowej

Ilość osób, która wzięła udział w ankiecie:
113 OSÓB

1. Z jakiej firmy pompy insulinowej korzystasz?

2. Czy jesteś zadowolony z użytkowania pompy insulinowej? (5 to najwyższa ocena)

3. Czy jesteś zadowolony z leczenia swojej cukrzycy, będąc na pompie?
TAK 96%
NIE 4%

4. Jaki jest główny powód, dlaczego używasz pompy insulinowej?

5. Jaki jest główny powód, że zrezygnowałabyś/łbyś z leczenia za pomocą pompy insulinowej?

6. Czy jesteś zadowolony ze swojej wiedzy dotyczącej pompy insulinowej?

7. Czy żałujesz, że jesteś leczony za pomocą pompy insulinowej?
TAK 1%
NIE 99%
8. Czy wierzysz w działanie pompy insulinowej?
TAK 99%
Umiejętność
NIE 1%

9. Dotyczy osób chorujących PONIŻEJ 26 roku życia:

Co oceniasz za największe wsparcie w leczeniu będąc na pompie?

10. Dotyczy osób chorujących PONIŻEJ 26 roku życia:

Czy jesteś zadowolona/y z polskiego wsparcia w leczeniu cukrzycy typu 1 na pompie insulinowej? (5 to najwyższa ocena)

11. Co oczekiwałabyś/łbyś w wsparciu leczenia pompą insulinową po 26 roku życia w Polsce?

12. Dotyczy osób chorujących POWYŻEJ 26 roku życia:

Czy jesteś zadowolona/y z polskiego wsparcia w leczeniu cukrzycy typu 1 na pompie insulinowej? (5 to najwyższa ocena)

PODSUMOWANIE

113 osoby na pompie insulinowej (Medtronic: 78 osoby, Accu-Chek: 32 osób) i aż 96% zadowolenia z takiej metody leczenia i 99% ankietowanych nie żałuje tej decyzji. To tylko pokazuje, jak dobrą metodą jest leczenie cukrzycy za pomocą pompy insulinowej. Idźmy dalej: 99% wierzy w działanie pompy.

Dlaczego zatem osoby chorujące na cukrzycę typu I wybierają tę metodę leczenia? Co ciekawe wyniki bardzo się  pokrywają z odpowiedziami ankietowanych nie będących na pompie.

  • 46 osób lepiej kontroluję swoją cukrzycę
  • 34 osób nie musi się tak często kłuć 
  • i 14 osób ceni sobie możliwość podawania różnego rodzaju bolusów
Swoją wiedzę ankietowi oceniają na 4/5 punktów. Brawo! To lepszy wynik niż osób nie będących na pompie (tutaj średni wynik był 3/5).

Jak ankietowani oceniają wsparcie leczenia za pomocą pompy insulinowej przez państwo polskie PONIŻEJ 26 roku życia? 453 osób ceni sobie dostanie takiej pompy za darmo (pod warunkiem wieku poniżej 26 lat). Zakup pompy to niejednokrotnie drogi samochód (ok. 7000 zł), ba nawet bardzo drogi samochód (nawet do 17000 zł). Jak kogoś stać już na tak drogi sprzęt, to nie po to by stał w garażu i się kurzył, ale po to by jeździć i to na najlepszej jakościowo benzynie. Stąd aż 35 osoby cenią sobie właśnie to, że już ją mając, mogą jeździć tym samochodem, a nie postawić tylko w garażu. Co miesięczny osprzęt jest bardzo drogi w utrzymaniu, stąd refundacja państwa jest bardzo pomocna. Więcej na ten temat kosztów związanych z cukrzycą piszę tutaj: https://bajkcukrzycowo.bikel.pl/cukrzyca-tylko-dla-bogatych/

Bryka kupiona, teraz tylko czy stać mnie na paliwo?

Co z leczeniem przy pomocy pompy insulinowej po 26 roku życia? 63% ankietowanych zrezygnowałoby z leczenia pompą właśnie ze względu na te koszty. Swoją drogą niewygodność (17%) w posiadaniu jej 24/h przy sobie też stanowi jakiś problem. Osoby dorosłe często też denerwują się na awaryjność pomp. Ja sama będąc użytkownikiem MiniMeda 640g jestem dotknięta tym problemem (3 pompa idzie właśnie na reklamacje). Nie dość, że wywalisz 16800 zł (61 osób oczekiwałoby pompy od państwa za darmo po 26 roku życia), to jeszcze ta awaryjność i tu nie chodzi tylko o samą pompę, ale również o jej osprzęt (wkłucia, sensory). 49 osób też czeka, aż się państwo nad nami zlituje i zacznie w większej mierze dofinansowywać cały ten pompowy interesŚrednia oceny wsparcia przez państwo w leczeniu za pomocą pompy insulinowej to zaledwie: 2/5 punktów

Dzięki jeszcze raz za udział w ankiecie 😊

Jeśli się Wam podobała lub chcielibyście podzielić się swoją opinią na temat leczenia cukrzycy za pomocą pompy, czy penów to zapraszam do zostawienia komentarza poniżej.

Dodaj komentarz

Zamknij Menu